Güzel Kız ve Erkek Çocuk İsimleri En Güzelleri 2013

Anne baba adayları için doğacak evlatlarına isim tercihi yapmak önem verilmesi gereken konulardan biridir. kız çocuk isimleriBinlerce isim arasından tercih yapmak, en doğru ismi bulmak gerçekten zordur.
İsim seçimi sırasında seçilen ismin kişinin soyadıyla uyup uymadığı da kontrol edilmelidir. Sık kullanılan bir soyada sahipseniz sık kullanılan isimleri tercih etmemelisiniz. İsim koyarken anlamın güzel olması da önemlidir. Bir ömür boyunca çocuğunuz o ismi kullanacak bu yüzden isim seçimine dikkat etmelisiniz.

Eski Türk popüler erkek isimleri arasında Cengiz; sert haşin tabiatlı kolay yumuşamayan, erkek çocuk isimleri Cihangir; cihanı eline geçiren, Günhan Oğuz’un altı oğlundan Güneş’i simgeleyenin adı Berke; değnek, sopa, kamçı anlamında da kullanılan Cengiz Han’ın torunun adıdır.
Aile yakınlarınız ve akrabalarınızdan da çocuğunuz için isim önerileri gelecektir. Bu isim önerilerini ve anlamlarını düşünerek en uygun ismi seçmeye özen gösterin.

Kız bebeğinizin isminin Kuran’ı Kerim’ de geçen isimlerden biri olmasını istiyorsanız Betül, Belinay, Bengisu, Füsun, İclal, Merih, Nisa, Sare, Sedef, Selen, Şevval, Umut, Zekiye, Yaren gibi isimler kullanabilirsiniz. Bengisu ebedilik, ölümsüzlük veren su anlamına gelmektedir.
Belinay cennette peygamber çiçeğidir. Ecrin Allahın hediyesi anlamını taşımaktadır. Kevser cennette bulunduğuna inanılan kutsal suyun adıdır. Merih; dünyadan sonra güneşe en yakın gezendir. Rana güzel göze hoş gelen anlamına gelmektedir.

Bebeğiniz kız ise son 10 yılın popüler bayan isimleri arasında Elif, İrem, Merve, Kübra, Ceylin, Melis, Şebnem gibi isimler yer almaktadır. Elif İslami alfabenin ilk harfidir. Alışmış, alışık, dost, tanıdık gibi anlamları bulunmaktadır.
Oldukça sık kullanılan isimlerden biridir. İrem Ad kavmi zamanında, Şeddad tarafından cennete benzetilme amacıyla yapılan bahçe olup, Şam’da veya Yemen’de bulunduğu söylenen cennet bahçesidir. Merve ise Mekke’de bir dağın adıdır.
Hacılar, Merve ile Safa arasında Sa’y etmektedirler. Yani 7 defa gidip gelirler. Kur’an-ı Kerim’de bakara suresi 158. ayet’te geçmektedir. Ceylin cennetin kapısı, cennete açılan kapı demektir. Melis bal arısı, bal ve tatlı şeylere verilen isimdir.
Havada buhar durumundayken gecenin serinliğiyle yerde ya da bitkilerin üzerinde toplanan su damlacıklarına ise Şebnem ismi verilir. Kübra büyük olan anlamına gelmektedir Hz. Peygamberin ilk hanımıdır.
Kadın isimleri arasında en az kullanılan ve en az istenilen isimler arasında; Şadiye, Kezban, Lütfiye, Döndü, Fadime, Satı, Fadi, Dudu, Yeter, Döne, Kadriye, Asiye, Nuriye, Şerife,çocuk isimleri Dürdane gibi isimler yer almaktadır.
http://www.cocukisimleri.gen.tr adresinden daha fazla isim örnekleri ve anlamları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Binlerce birbirinden farklı kız isimleri seçeneklerini incelemek sizin için yararlı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir